You need to upgrade your Flash Player
Як повернути гроші позичені за розпискою?
14.03.17 22:59

Багато хто з людей позичає кошти своїм друзям, знайомим, родичам з домовленістю, що ці особи повернуть свій борг через певний проміжок часу. Але як практика показує, що більшість з таких угод не виконуються взагалі або частково. І тепер настає проблема у добросовісних позичальників, як повернути свої кошти.

В даному питанні ми радимо підійти до цього досить серйозно та відповідально, а ще краще залучити юриста, який вам допоможе в укладенні розписки (договору позики), а також проконсультує, які можуть виникнути ризики та як діяти, якщо боржник відмовляється повертати вам кошти.

Для початку слід зазначити, договір позики (як прийнято в народі називати розписка) визначається Цивільним кодексом України, а саме ст. 1046, «договором одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості».

Результат пошуку зображень за запитом "Як повернути гроші позичені за розпискою?"

Користуйтесь консультацією: ПОРАДИ ЮРИСТА ПРИ НАДАННІ ТА ОТРИМАННІ ГРОШЕЙ У БОРГ

При укладенні договору позики (розписки) вам слід обов’язково прописати наступні умови:

  • у тексті має бути чітко зазначена особа, яка отримує грошові кошти, а також зазначені її паспортні дані;
  • у тексті також має бути вказана сума, яку особа отримує (вказана цифрами та прописними буквами), якщо кошти в іноземній валюті, має бути зафіксовано за яким курсом буде повертатись борг;
  • також має бути передбачений кінцевий термін повернення отриманих коштів, або визначено періоди для повернення частками;
  • у разі, якщо кошти передаються під відсотки – має бути передбачена ставка, під яку отримуються кошти;
  • після підписання договору (розписки) необхідно підписати акт прийому-передачі грошових коштів в двох екземплярах (по одному – для кожної сторони);
  • після підписання договору, Кредитор (позикодавець) повинен отримати від боржника копію паспорту та ідентифікаційного коду;
  • при передачі в якості забезпечення договору позики рухомого/нерухомого майна, оформлюється договір іпотеки/застави, який в обов’язковому порядку має посвідчуватись нотаріусом;

Також необхідно зазначити, що договір позики (розписку) не потрібно в обов’язковому порядку посвідчувати у нотаріуса але якщо бажаєте то це буде великим плюсом.

Користуйтесь консультацією: Боргова розписка: як правильно дати гроші в борг

Якщо так сталося і ви не прописали всіх необхідних умов, не хвилюйтесь, це не звільнятиме боржника від виконання свого зобов’язання, адже згідно ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Крім того, чинним законодавством встановлено додаткову компенсацію у відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, «боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший процент не встановлений договором або законом». А тому від суми боргу ви маєте право вимагати ще додатково 3 % річних за прострочення виконання зобов’язання, а також індекс інфляції.

За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України нарахування інфляційних витрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов’язання і є особливою мірою відповідальності боржника (спеціальний вид цивільно-правової відповідальності) за прострочення грошового зобов’язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат (збитків) кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові (постанови Верховного Суду України від 6 червня 2012 р. у справі № 6-49цс12, від 24 жовтня 2011 р. у справі № 6-38цс11).

Результат пошуку зображень за запитом "Як повернути гроші позичені за розпискою?"

Також, варто відзначити, якщо ви розписку уклали у валюті, тоді у поверненні інфляційних витрат вам буде відмовлено, Про що свідчить Постанова ВСУ від 27 січня 2016р. у справі № 6-771цс15, визначивши, що офіційний індекс інфляції це знецінення – зниження купівельної спроможності грошової одиниці України – гривні, а не іноземної валюти, тому долар США у борговому зобов‘язанні індексації не підлягає.

Читайте статтю: Договір позики підписаний не позичальником, а іншою особою: неукладений, нікчемний чи недійсний?

Інколи на практиці бувають такі випадки, коли у розписці дата повернення не була зазначена. Це не є вкрай гострою проблемою, адже згідно з ч.2 статті 530 ЦК України, «якщо строк (термін) виконання боржником обов’язку не встановлений або визначений моментом пред’явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час». Згідно з частиною 1 статті 1049 ЦК України, позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику у встановлений строк, а якщо строк не встановлений, протягом 30-ти днів з дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це.

В такому випадку слід надіслати поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або вручити особисто боржнику письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо вручаєте особисто, то обов’язково з розписом отримувача і зазначенням ним дати отримання на копії претензії.

Головним моментом є те, щоб ви не пропустили строк позовної давності, яка триває 3 роки з моменту зазначення у розписці дати повернення грошей.

При поданні позову до суду про стягнення боргу ви можете також просити суд забезпечити ваш позов шляхом накладення арешту на майно боржника, для того поки вашу справу розглядатимуть у суді боржник не відчужив своє майно.

Крім цього є ще декілька способів як «мотивувати» боржника сплатити свій борг, це може бути заборона на виїзд з України, арешт особистого майна боржника, або подача заяви в поліцію про шахрайство (стаття 190), як правило такий підхід дає дуже ефективний результат. Якщо боржник хоче уникнути судимості за шахрайство (ст. 190 ККУ), то він знайде необхідні гроші для повного повернення боргу в обмін на те, що б залишили його в спокої.

А тому при виникненні будь-яких запитань звертайтесь за допомогою до юристів.

Джерело: Legal Prime

 

Специальные предложения

2 комнатная квартиру, ул.Чехова, 3/5к., 42/30/6 ,состояние жилое, колонка, счетчики, балкон застеклен 20999 у.е. торг.
20999.00 USD
Подробнее...
Участок 10 соток под застройку, газ, свет возле участка, сухой, ровный. Торг!
9500.00 USD
Подробнее...
Помещение 80 м2, 1/9к., ПЛ.Привокзальная, мпо, без ремонта, идеально под коммерцию, можно сделать отдельный выход с балкона, место под рекламу, бенер, проходное место рядом ЖД и Авто вокзалы 30500у.е.ТОРГ!
30500.00 USD
Подробнее...
Дом новострой 150 м2, ремонт. Под ключ!Отличная транспортная развязка, все коммуникации, каменный забор, ландшафтный дизайн! ТОРГ!
90000.00 USD
Подробнее...
Магазин 81м2, 2 зала, кабинет, с/у, автономное отопление, евроремонт, н/ж/ф, фасад, можно частями. 20000грн/месяц
20000.00 USD
Подробнее...
Сдам магазин, офис, салон 42м2. Автономное отопление, сигнализация, ул. Хлебная 31.10000гр плюс комун.
384.00 USD
Подробнее...
Торгівельно-оздоровчий центр 1073,2м2.Окремо стояча двоповерхова будівля, що складаеться з Магазину продовольчих та непродовольчих товарів.Кафе.Аптеки.Перукарні.Приміщень фіфізкультурно-оздоровчого призначення та дозвілля (фітнес-центр).
385000.00 USD
Подробнее...
Магазин 57м2, под прод. группу товаров, фасад, ремонт, отличное состояние, проходное место, рядом остановки, учебные заведения. 75 000У.Е.Торг!
75000.00 USD
Подробнее...
ПРОДАЖА 62 соток земли, идеально под постройку многоэтажного дома, развлекательного или торгового комплекса, отличная транспортная развязка, асфальтирован подъезд, все коммуникации, рядом садики, школа, магазины
300000.00 USD
Подробнее...
Добротный дом 2003г.,Центр, ул.Гоголевская,200/100/14, 2 этажа, к/ут./обл.к.,строился для себя с качественных материалов,6 комнат, все центральные коммуникации,2 контурный котел,ремонт,деревянные полы,кафель,столярка,гараж,каменный забор 5 соток земли.
230000.00 USD
Подробнее...
Отлично под гостевой дом, бизнес ! Два дома на уастке 15 соток , 3 эт., по 300м2, жилой - 160, все коммуникации, по 5 спален, каминный зал, столовая, кухня, хоз. помещения, 3 с/у, мансардный этаж, бассейн, беседка с грилем, благоустроенный двор, торг
80000.00 USD
Подробнее...
Отдельно стоящее здание 480м2, 8 сот приватизированной земли, СТО 240м2 подъемники, комната отдыха, ремонт. 240м2 склад. Котел на дровах, бойлер, центральная канализация. скважина.
160000.00 USD
Подробнее...
Показать все

Поиск недвижимости

Горячее предложение

2 комнатная квартира, ул.Киевская, 2/5к., 57/36/8, евроремонт, кухня-студия, встроенная мебель и техника остаются, мпо, кафель, ламинат, бронидверь 31900у.е.Торг!
Старая цена: 36000 USD
Новая цена:
31900 USD
Подробнее...
Садки. Дача кирпичная, 60 кв.м, 2 комнаты, гараж в цоколе, печное отопление, жилое состояние, 10 соток приватизированной земли.
Старая цена: USD
Новая цена:
6500 USD
Подробнее...
Дом 130 кв м,газоблок, утепление, бутобетон,бит. черепица (минвата 220мм), двухкам. энергосб.стеклопакеты. Тепл.полы, стальн. радиаторы. 2 с/у, 4 комнаты. Кухня,терраса. Сигнал-я. Гараж. рол. ворота.Центр. вод., электр. 380В, антисептик, фунд. под забор
Старая цена: USD
Новая цена:
USD
Подробнее...
Соколовский массив. Дача кирпичная, 2 комнаты, печное отопление, колодец, сарай, 5 соток приватизированной земли.
Старая цена: USD
Новая цена:
8500 USD
Подробнее...
Новогуйвинск. Дача 65 кв.м, 2 этажа, 2 комнаты, печное отопление, вода в доме, теплица, 5 соток приват. земли.
Старая цена: USD
Новая цена:
9500 USD
Подробнее...
2 комнатная квартира, р-н Глобала, ул.Киевская, 4/5к.,44/28/6, комнаты раздельные, хорошее жилое состояние, мпо, б/з, потолки ровный, с/у совместный 23999у.е.
Старая цена: 28000 USD
Новая цена:
23999 USD
Подробнее...
2/5п, 45/30/6, смежные, автономное отопление, м/п/о, жилое состояние
Старая цена: 34000 USD
Новая цена:
28500 USD
Подробнее...
Новогуйвинск. Дача кирпичная. 2 комнаты. печное отопление, колодец. теплица, 6 соток приват. земли. Рядом с калиткой газ, живут соседи круглый год.
Старая цена: USD
Новая цена:
8500 USD
Подробнее...
Показать все

Работа в Житомире

banner_work

Курс валют

Авторизация
maximus
Максимус
 
Корзина
фейсбук